Wczytuję dane...
Model: 34543-241-0
Kod producenta: 34543-241-0
Gwarancja: 2 dni
Realizacja zamówienia: 3 dni
EAN: 4009839238970
Wysyłka: Wysyłka gratis!
Producent: Miyabi
Opis produktu

Wiesz, czasem w kuchni pojawia się takie narzędzie, które od razu chwyta za serce – no bo serio, jak zaczniesz krajać nim warzywa albo mięso, to już nie chcesz innego. Ten nóż szefa kuchni 24 cm Miyabi 7000D to właśnie taki towarzysz, który sprawia, że codzienne gotowanie to nie obowiązek, a raczej przyjemność. Ta chłodna w dotyku rękojeść i świetne wyważenie ostrza naprawdę odciążają rękę, zwłaszcza kiedy siekasz cebulę czy kroisz większe kawałki mięcha.

Nie jest to zwykły nóż – ma ostrze 24 cm z rdzeniem ze stali CMV60, okołotej otoczone aż 64 warstwami damasceńskiej stali. Patrzysz na to i myślisz: "No, wygląda nieźle!", a w praktyce to nie tylko bajer – ten wzór na klingi jest wyczuwalny pod palcem, a nóż trzyma ostrość naprawdę długo, co ważne przy codziennym użytkowaniu.

Rękojeść w kształcie litery D wykonano z Micarty połączonej ze stalą nierdzewną – to sprawia, że nawet gdy masz trochę wilgotne ręce, nie ślizga się ani trochę. Dla mnie to jedna z tych rzeczy, które doceniasz dopiero wtedy, gdy spędzasz przy desce dłuższy czas. No i jeszcze ten matowy, stalowy element – dodaje charakteru i sprawia, że nóż zyskuje trochę więcej wytrzymałości.

W kuchni używa się go do wszystkiego, od siekania ziół (tu jest naprawdę precyzyjny), przez krojenie pomidorów na cienkie plasterki, aż po porcjowanie mięsa – no i uwierz mi, patroszyłem niedawno kurczaka i ten nóż cały czas dawał radę bez większego wysiłku. Ostrze naostrzone jest dwustronnie metodą Honbazuke, więc krojenie jest gładkie i bez zbędnego rozgniatania składników.

Po pracy wystarczy go przepłukać pod bieżącą wodą i przetrzeć do sucha – serio, nie trzeba się bawić w jakieś specjalne zabiegi. Waga to około 260 g – taką lekkość czuć, co bardzo pomaga jak masz przed sobą niekończącą się listę rzeczy do pokrojenia.

A propos – znajomi, którzy używają tego noża, często mówią, że trzyma ostrość bardzo długo i naostrzenie go po czasie to czysta przyjemność, a nie męczarnia. No i ta stal CMV60 – ona naprawdę robi robotę, jeśli chodzi o odporność i łatwość konserwacji.


Najważniejsze atuty
  • Rdzeń stali CMV60 - zapewnia odporność na wykruszenia i trwałość przy krojeniu twardych warzyw czy mięsa.
  • 64 warstwy damasceńskiej stali - nie tylko efektownie wyglądają, ale też wzmacniają ostrze, dbając o jego wytrzymałość.
  • Twardość 60 HRC - nóż trzyma ostrość naprawdę długo, dzięki czemu nie trzeba co chwilę sięgać po ostrzałkę.
  • Micarta i stal nierdzewna w rękojeści - zapewniają pewny chwyt i komfort, nawet gdy ręce są mokre.
  • Dwustronny symetryczny szlif Honbazuke - gwarantuje precyzyjne i gładkie cięcie każdego składnika, od ziół po mięso.
  • Długość ostrza 24 cm - daje sporo swobody przy krojeniu większych kawałków oraz drobnych produktów.
  • Waga około 260 g - lekkość, która naprawdę ułatwia długotrwałą pracę bez zmęczenia ręki.

Jak widać, te wszystkie elementy tworzą nóż, który z jednej strony jest praktyczny i wytrzymały, a z drugiej – cieszy oko i dobrze leży w ręce.


Materiały i technologie

Ciekawe jest to, że stal CMV60 w środku ostrza to specjalna mieszanka z chromem 14,50–15,50%, która nie boi się korozji – no i dlatego ten nóż dobrze znosi wilgotne warunki kuchni. Do tego dochodzi wanad i molibden, które dają wytrzymałość i stabilną krawędź tnącą. To dlatego przy krojeniu buraka albo twardej dyni nie ma stresu, że nóż zaraz trafi na kamień.

Te 64 warstwy damasceńskiej stali to nie tylko bajer na ostrzu – one faktycznie wzmacniają klingę i chronią ją przed wykruszeniem. Może dlatego zdarzało mi się na biwaku kroić pomidory i cebulę na drobno bez żadnego problemu – nawet po kilku dniach ciągłego używania nadal czuć było ostrość.

Rękojeść z Micarty to typowy kompozyt z tkaniny nasączonej żywicą – nie ślizga się ani trochę, nawet gdy ręce są lekko zapocone, a dopasowanie ze stalą nierdzewną tworzy fajny kontrast i trochę industrialny klimat. No i nie musisz się przejmować, że zaraz gdzieś się uszkodzi, bo jest naprawdę odporna na uszkodzenia.

Aha, jeszcze na koniec o ostrzeniu – technika Honbazuke sprawia, że krawędź jest niezwykle precyzyjna i naprawdę gładka. Dzięki temu nóż nie miażdży mięsa czy warzyw, tylko je przecina na cienkie kawałki, co świetnie podkreśla smak i teksturę. To trochę jak z nożami do sashimi – tutaj też ważne jest, żeby nie rozwalilo składnika, tylko delikatnie przekroić.

Całość materiałów i technologii stawia ten nóż w roli solidnego partnera podczas długich sesji przy kuchennym blacie – czy to w domu, czy w restauracji.


Zastosowania i inspiracje
  1. Siekanie ziół – na przykład bazylii czy pietruszki, kiedy nie chcesz, żeby liście się rozwarstwiały. Nóż daje radę bez problemu.
  2. Krojenie pomidorów na plasterki – cienkie, równe, soczyste plastry do sałatki albo na kanapkę, wszystko dzięki równej krawędzi ostrza.
  3. Porcjowanie mięsa – dłuższe ostrze pozwala łatwo odzielić mięso od kości – sprawdziłem to na kurczaku i wołowinie, bez zbędnego wysiłku.
  4. Przygotowanie warzyw do zupy – cebula, marchewka, seler – sieka się szybko i bez szarpania, nawet jak trzeba pokroić większą partię.
  5. Precyzyjne dekoracje – tu docenisz wyważenie i stabilność, gdy chcesz wycinać wzorki z warzyw albo owoców na imprezę czy rodzinny obiad.

Podsumowując – nóż Miyabi 7000D nie jest może do wszystkiego, ale dla wielu kuchennych zadań sprawdza się świetnie. W końcu kiedy trzeba zrobić coś porządnie, ten nóż oddaje całą pomysłowość i precyzję, którą możesz sobie wymarzyć.


Opinia użytkowników
Użytkownicy zauważają, że nóż Miyabi 7000D nie tylko długo trzyma ostrość, ale też nie męczy ręki przez ten dobrze przemyślany kształt rękojeści i wagę. Kilka dni ciągłego siekania i wciąż bez problemów, a ten chłodny w dotyku uchwyt to naprawdę coś – nie wyślizguje się, a praca jest wygodna, co trudno znaleźć w tańszych nożach kuchennych.

To świadczy, że nóż łączy tradycyjną japońską precyzję z praktycznym podejściem do codziennego gotowania – taki sprzęt, który po prostu... działa i ułatwia życie.


Specyfikacja
Parametr Wartość
Długość ostrza 24 cm
Materiał ostrza Stal CMV60 z 64 warstwami damasceńskiej stali
Twardość 60 HRC
Rękojeść Micarta + stal nierdzewna, kształt litery D
Waga 260 g
Technika ostrzenia Dwustronny szlif Honbazuke

Teraz, kiedy już znasz te parametry, widać, że to nóż zarówno mocny, jak i wygodny, a do tego ma coś, co sprawia, że naprawdę chce się go mieć w kuchni.