Wczytuję dane...
Model: 071-117
Kod producenta: 071-117
Gwarancja: 2 lata
Realizacja zamówienia: 1 dni
EAN: 080999097687
Wysyłka od: 12.90 PLN
Producent: Lansky
Opis produktu

No powiem szczerze – ta ostrzałka Lansky CeramicSharp C-SHARP to jedno z takich narzędzi, które warto mieć pod ręką. Zwłaszcza jeśli lubisz mieć noże i inne gadżety na baczność, bo dzięki dwóm ceramicznym kamieniom o gradacjach 600 i 800 potrafi szybko podostrzyć i wygładzić krawędzie, czy to noży gładkich, czy tych ząbkowanych. Także działa niezależnie od rodzaju – kuchnia, ogród czy wyprawa w teren, wszystko ogarnia.

Co fajne, masz tam aż cztery ustawienia kątów: 17°, 20°, 25° i 30°. No i to sporo – bo w praktyce oznacza, że możesz ostrzyć wszystko: od delikatnych skalpeli czy brzytew (jak ktoś się lubi golić na sucho), przez klasyczne noże kuchenne i scyzoryki, aż do tych większych cacek jak siekiery czy maczety. Razem z sąsiadem na działce kilka razy ratowaliśmy sytuację, właśnie przy pomocy tej ostrzałki – siekierę podostrzyliśmy, bo była już prawie stępiona po zimie.

Obudowa jest z metalu, więc wiadomo – solidna i niełatwo ją zniszczyć. Ma kompaktowe rozmiary (około 7 x 4 x 3 cm), więc wszędzie się zmieści – do plecaka, do kieszeni, a do tego jest w takim jasnoczerwonym kolorze, że nawet w liściach czy plecaku nie zginie. A na dodatek ma otwór do przypięcia karabińczyka, więc można ją powiesić na pasie albo na sprzęcie podczas wycieczki. No i naprawdę warto to wykorzystać, bo przyda się szybki dostęp.

Na przykład, 17° to taki kąt, który sprawdza się super do filetowania ryb czy ostrzenia brzytew – tam gdzie liczy się precyzja i delikatna krawędź. Kąt 20° to typowe ustawienie dla noży kuchennych, takich tych codziennych – no i dla scyzoryków, gdzie chcesz, żeby nóż długo trzymał ostrość, ale też nie był zbyt delikatny. 25° to już bardziej do noży myśliwskich, survivalowych i codziennego użytku, gdzie wytrzymałość jest ważniejsza od mega ostrości. A 30°? No to już grubsza sprawa – siekiery, maczety i inne duże narzędzia, które muszą znosić solidne uderzenia i trudniejsze warunki.

Ceramiczne kamienie są niezłe pod tym względem, że nie trzeba się z nimi specjalnie męczyć – po prostu po użyciu wystarczy spłukać je pod bieżącą wodą i tyle. Nie ma co się bawić w smary czy jakieś specjalne środki. W zeszłym sezonie używałem tej ostrzałki przy montażu lamp solarnych w ogrodzie – no i wszędzie było czysto, bo kamienie dało się szybko umyć.

Aha, no i warto wiedzieć, że ceramiczne ścierniwo daje naprawdę delikatne i równomierne ostrzenie, więc nie musisz się martwić, że przypadkiem zrobisz krzywdę nożowi. Mechanizm szczelinowy pomaga prowadzić ostrze pod tym samym kątem za każdym razem – co jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza kiedy się nie ma wprawy.

No, ale wiadomo – jeśli masz nóż z jakimiś dziwnymi, nietypowymi kątami lub super specjalistyczne ostrza, to akurat ta ostrzałka może nie dać rady. Nie nadaje się też do szlifowania bardzo zniszczonych noży czy przywracania im kształtu – to jest raczej do szybkiego podostrzenia.

Dla tych, co chcą jeszcze więcej, polecam spojrzeć na serię Turn Box od Lansky’ego – tam jest więcej kamieni i opcji prowadzenia. A jeśli chcesz sobie pouzupełniać domowy warsztat, to są też osobne zestawy kamieni Lansky Ceramic Stones, które pasują do tej ostrzałki i pozwalają na precyzyjniejsze poprawki.


Najważniejsze atuty
  • Ceramiczne kamienie z gradacjami 600 i 800 – szybko podostrzysz i wygładzisz krawędzie.
  • Możliwość pracy pod czterema kątami: 17°, 20°, 25° i 30° – różne narzędzia, różne potrzeby.
  • Kompaktowa, metalowa obudowa z otworem na karabińczyk – łatwo gdzieś przypiąć i nie zgubić.
  • Ostrzy zarówno noże gładkie, jak i ząbkowane – nie musisz się ograniczać.
  • Łatwe do czyszczenia ceramiczne kamienie – wystarczy woda, żadnych cudów.
  • Jasnoczerwona kolorystyka – nie pogubisz jej w terenie, serio.

Jak widać, to narzędzie sprawdza się zarówno na co dzień, jak i podczas wypraw w plener – po prostu ma to coś, co ułatwia życie.


Specyfikacja
Parametr Wartość
Typ ostrzałki Szczelinowa przeciągana
Materiał ścierny Ceramika syntetyczna
Gradacje kamieni 600 (gruboziarnisty/drobny), 800 (drobny/polerowanie)
Kąty ostrzenia 17°, 20°, 25°, 30°
Typ ostrza obsługiwany Gładkie i ząbkowane
Producent Lansky, USA
Kod producenta 071-117
EAN 080999097687
Waga około 150 g
Wymiary około 7 x 4 x 3 cm

Tu masz wszystkie najważniejsze dane – tak na wszelki wypadek, jak chcesz porównać z innymi ostrzałkami albo sprawdzić, czy się zmieści do twojej kieszeni.


Analiza porównawcza Ostrzenie pod kątem 17° Skalpele, brzytwy i inne precyzyjne narzędzia medyczne czy kuchenne – tam gdzie liczy się cienka, ostra krawędź, ale delikatność jest kluczowa. Ostrzenie pod kątem 20° Klasyka noży kuchennych i scyzoryków – dobra równowaga między ostrością a trwałością. Typowy kąt dla noży Victorinox z twardością ostrza około 56-58 HRC. Ostrzenie pod kątem 25° Noże myśliwskie, survivalowe i codzienne – gdzie krawędź musi wytrzymać więcej, ale nadal ma być dość ostra. Kąt, który pozwala dłużej nie myśleć o ostrzeniu. Ostrzenie pod kątem 30° Grube narzędzia, takie jak siekiery i maczety – tu ostrość schodzi na dalszy plan, liczy się trwałość i odporność na uderzenia. Różnica w wytrzymałości jest odczuwalna gołym okiem.

Podsumowując – ta ostrzałka daje sporo luzu i automatycznie dopasowuje się do tego, co właśnie ostrzysz. Nie każdemu to się zdarza, serio.