Wczytuję dane...
Model: 176-248
Kod producenta: 176-248
Gwarancja: 2 lat
Realizacja zamówienia: 3 dni
EAN: 7391846027133
Wysyłka: Wysyłka gratis!
Producent: Morakniv
Opis produktu

Nóż Morakniv Finn BlackBlade Ash Wood (S) to taka konstrukcja, gdzie ostrze i trzpień rękojeści to jedna całość — mówi się na to full tang. Sprawdza się to świetnie, bo nóż jest wtedy bardziej solidny i stabilny, no i nie musisz się bać, że coś się poluzuje, jak na przykład siekasz drewno na opał albo tniesz grubsze sznury w terenie.

Stal jest szwedzka i nierdzewna, a do tego pochodzi z recyklingu, więc można powiedzieć, że nóż jest trochę eko. Ta stal daje radę z wilgocią, więc jeśli połóżesz go przypadkiem na mokre liście albo coś tam zamoknie, to nie musisz się stresować rdzą. Klinga ma 2 mm grubości, co jest takim fajnym kompromisem — jest mocna, ale nie za ciężka i daje się dość precyzyjnie używać.

Sam kształt ostrza to klasyczny Drop Point, czyli końcówka lekko zaokrąglona i solidna. To dzięki temu możesz nim spokojnie obierać jabłka, kroić kiełbasę na biwaku, albo zająć się batoningiem drewna — czyli łamać je na mniejsze kawałki do ogniska. Spokojnie, wytrzyma takie klimaty.

Rękojeść zrobiono z drewna jesionowego, które pochodzi z lasów certyfikowanych przez FSC. To takie drewno, że jest nie tylko ładne, ale i praktyczne — dobrze leży w ręce, nawet jak trochę się spocisz albo jak ręce lekko mokre. No i ta faktura sprawia, że nóż po prostu wygodnie się trzyma przez dłuższy czas. Wyważenie też na plus — nóż nie czuć taki "dziwny" w dłoni, łatwo nim operować.

A żeby go przenosić, dostajesz fajną pochewkę z naturalnej skóry, barwionej roślinnymi pigmentami — no, taki oldschoolowy patent. Skóra jest elastyczna, ale trwała, a zapięcie na metalową napę trzyma go pewnie, więc możesz go nosić na pasku od spodni bez stresu, że nagle wypadnie czy się gdzieś zaczepi.

No i jak już zaczniesz go używać, to przekonasz się, że Morakniv Finn BlackBlade sprawdza się naprawdę dobrze przy rozpalaniu ogniska, krojeniu warzyw na pikniku albo – jak się na chwilę zgubisz i trzeba coś oznaczyć w lesie – przy wycinaniu strzałek na drzewach. Trochę warto wiedzieć, że stal ma średnią odporność na stępienie, więc jeśli będziesz używać go intensywnie, np. łupać twarde patyki, to co jakiś czas trzeba ostry kamień naostrzyć.

Co do ekologii – stal jest z recyklingu, drewno z certyfikatu FSC, więc ten nóż faktycznie robi co może, żeby zminimalizować wpływ na środowisko. Fajnie, że nie jest po prostu kolejnym nożem z masówki.

Aha, nie próbuj nim robić precyzyjnych rzeczy typu rzeźbienie w drewnie, no i filetowanie ryby – 2 mm klingi i kształt ostrza trochę to ograniczają. Ale do porządnego cięcia, łupania, czy krojenia na biwaku? Sprawdza się, serio.


Najważniejsze atuty
  • Full tang – ostrze i rękojeść tworzą jedność, więc jest mocno i stabilnie.
  • Szwedzka stal nierdzewna – nie straszna jej wilgoć i można ją łatwo naostrzyć w terenie.
  • Drop Point – kształt ostrza, który pasuje do wielu zadań na świeżym powietrzu.
  • Drewno jesionowe – naturalny i wygodny chwyt, nawet gdy ręce są mokre.
  • Pochewka ze skóry – trwała, elastyczna, bezpieczna przy noszeniu na pasku.
  • Ekologiczne materiały – stal z recyklingu, drewno z certyfikowanych, zrównoważonych źródeł.

Tak więc ten nóż łączy w sobie wygodę, wytrzymałość i troskę o naturę – i to widać podczas codziennego używania, zarówno na biwaku, jak i przy drobnych robotach wokół domu.


Specyfikacja
Parametr Wartość
Typ noża Stała klinga, full tang
Stal ostrza Szwedzka stal nierdzewna (z recyklingu)
Długość całkowita 189 mm
Długość głowni 87 mm
Grubość głowni 2 mm
Masa 124 g
Materiał rękojeści Drewno jesionowe z certyfikatem FSC
Konstrukcja ostrza Drop Point, tępym grzbietem
Pochewka Skóra barwiona roślinnymi pigmentami, z metalową napą
Gwarancja 24 miesiące

Dzięki tej tabelce masz na szybko wszystkie ważne dane – długości, materiały, wagę itd. – przez co łatwo ogarnąć, czy nóż będzie pasował do Twoich potrzeb na biwaku albo w lesie.


Porównanie i dodatkowe informacje techniczne Stal szwedzka nierdzewna Odporna na korozję i można ją szybko naostrzyć, nawet bez specjalnych narzędzi – czyli nie trzeba zabierać przy sobie całego zestawu ostrzącego. Grubość ostrza 2 mm Daje solidność, więc nie musisz się bać, że nóż się wykrzywi podczas łupania patyków. Tylko nie oczekuj od niego precyzji jak u skalpela, tu jest raczej mowa o uniwersalności. Rękojeść z drewna jesionowego Naturalna faktura zapewnia pewny chwyt. Drewno ma certyfikat FSC, więc pochodzi z lasów, które są dobrze zarządzane – taki plus dla ekologii. Pochewka ze skóry Wygodna do noszenia, a skóra barwiona roślinnymi pigmentami to mniej chemii i ładniejszy wygląd na długo. Full tang Ta konstrukcja to nie żaden marketingowy trik – naprawdę poprawia wytrzymałość i solidność noża, co przydaje się w terenie. Średnia odporność na stępienie Trzeba liczyć się z tym, że po intensywnym użyciu, zwłaszcza z drewnem, ostrzenie będzie niezbędne – ale to normalne przy takim typie noży.

Podsumowując, ten nóż to takie uniwersalne narzędzie, które sprawdza się, kiedy potrzebujesz czegoś wytrzymałego na zewnątrz, a przy okazji nie chcesz zapominać o temacie ekologii i wygodzie.

Polecamy