Wczytuję dane...
Model: HG8782
Kod producenta: HG8782
Gwarancja: 2 lat
Realizacja zamówienia: 1 dni
EAN: 5905489702146
Wysyłka od: 12.90 PLN
Opis produktu

ST Masamune Zestaw nóż Santoku + Nakiri to coś dla tych, którzy lubią mieć w kuchni solidne narzędzia, które naprawdę dają radę – bez zbędnych bajerów, ale z konkretną funkcją. W środku znajdziesz dwa noże – jeden Santoku, drugi Nakiri. Santoku z ostrzem 17,0 cm i klingą szeroką na 4,4 cm świetnie sobie radzi z mięsem, drobiem i krojeniem warzyw w kostkę, nawet tych różnych rozmiarów. No i nie jest to jakiś „wszechświecący supergwiazdkowiec”, tylko nóż, który dobrze leży w dłoni i szybciutko tnie.

Nakiri, z ostrzem o długości 16,0 cm i szerokością klingi 5,0 cm, jest takim mistrzem w siekaniu warzyw i ziół. Jak masz marchewkę czy seler do pokrojenia na cienkie plasterki albo zioła, które trzeba posiekać równo, to ten nóż robi robotę bez półśrodków. Jego grubość 1,5 mm to właśnie taki złoty środek – jest wytrzymały, a jednocześnie nie tępy i nie męczy podczas krojenia.

A ostrogi? Oba mają ostrza ze stali molibdenowo-wanadowej, więc od rdzy i tępego końca nie ma co się bać. A ta twardość w okolicach 56-58 HRC? No taki kompromis – trzymają ostrość długo, ale jak coś trochę przytrzesz na desce, to nie ma tragedii i spoko da się dalej ciąć bez problemów.

Rękojeści? Drewno brzozy! To taki fajny materiał, bo daje taki ciepły, naturalny chwyt – nie ślizga się nawet, jak masz wilgotne ręce, a w długich kuchennych bitwach nad pokrojonymi składnikami ręka się nie męczy. U mnie w domu taki uchwyt sprawdza się od lat i nadal trzyma fason.

No i to opakowanie – klasyczne, drewniane pudełko. Nie tylko ładne, ale dzięki temu noże mają swoje miejsce i nie latają bez sensu po szufladzie. A jak ktoś lubi robić komuś prezent (albo sobie, w sumie czemu nie?), to takie pudełko jest dodatkowym plusem.

W praktyce? No to wyobraź sobie – kroisz pomidory, a one nie rozciapiają się na desce tylko ładnie się trzymają, bo nóż jest naprawdę ostry. Santoku to też mistrzostwo świata, gdy trzeba posiekać cebulę czy czosnek – szybko, dokładnie i bez zbędnego płaczu. Nakiri natomiast przy marchewce czy selerze to prawdziwy kumpel, który równiutko tnie wszystko na plasterki, bez wysiłku.

I wiesz co? Razem z sąsiadem naprawialiśmy płot i ten Santoku akurat miałem pod ręką – ostrość się przydała do różnych drobnych napraw, a Nakiri idealnie pokroił warzywa na ostatni piknik. No serio, taki zestaw sprawdza się w bardzo różnych sytuacjach.

Kod produktu HG8782 oznacza, że masz pewność, co trzymasz w ręku – każdy nóż zrobiony z dbałością i tak, żeby nadawał się do codziennych wyzwań kuchennych.

Jeśli chcesz czegoś innego, to warto rzucić okiem na Santoku z rękojeścią z laminowanego drewna lub dłuższe wersje Nakiri, które faktycznie ułatwią robotę przy większych porcjach warzyw. A nożyki do obierania? Są też dobrym dopełnieniem do takiego zestawu, gdy trzeba pokroić drobne owoce albo precyzyjnie obrobić składniki.


Specyfikacja
Element Parametr Wartość dla Santoku Wartość dla Nakiri
Długość całkowita cm 29,7 30,5
Długość ostrza cm 17,0 16,0
Szerokość klingi cm 4,4 5,0
Grubość klingi mm 1,4 1,5
Twardość stali HRC 56-58
Materiał ostrza Stal molibdenowo-wanadowa
Rękojeść Drewno brzozy
Sposób ostrzenia Szlif dwustronny symetryczny
Waga g 82 113

Tabela pokazuje, że Santoku i Nakiri różnią się trochę wagą i szerokością ostrza, co wpływa na to, jak je czujesz w dłoni i do czego się nadają. No i fajnie, że oba mają symetryczne ostrzenie – więc prawo- czy leworęczny kucharz spokojnie się odnajdzie przy pracy.


Porównanie noży Santoku i Nakiri Długość i waga: Santoku jest lżejszy, waży około 82 g, a jego długość całkowita to 29,7 cm. Nakiri waży trochę więcej, 113 g, co czyni go bardziej stabilnym przy krojeniu twardszych warzyw. Profil klingi: Santoku ma węższą klingę, 4,4 cm, z lekko zaokrąglonym nosem, co ułatwia siekanie i krojenie plasterków. Nakiri to typowy nóż do pionowego krojenia – jego szeroka klinga 5,0 cm świetnie się sprawdza przy szatkowaniu warzyw. Grubość ostrza: Różnica między nimi to tylko 0,1 mm, ale nakiri jest nieco grubszy, co pomaga przy twardszych składnikach, żeby nóż się nie zacinał. Ergonomia: Oba noże mają rękojeści z drewna brzozy, co daje fajny chwyt i zmniejsza zmęczenie ręki – nawet gdy kroisz dłużej. Zastosowanie fachowe: Santoku jest świetny do szybkiego siekania cebuli, ziół i mięsa, a Nakiri używa się bardziej do warzyw, zwłaszcza gdy trzeba ich przygotować więcej, np. do sałatek czy przystawek.

Widać więc, że obydwa noże mają swoje mocne strony i razem tworzą zestaw, który obsłuży praktycznie każdy rodzaj krojenia w kuchni – od precyzyjnych, delikatnych czynności, aż po większe porcje do szybkiego przygotowania.


Najważniejsze atuty
  • Stal molibdenowo-wanadowa z twardością 56-58 HRC, co daje fajny balans między ostrością a wytrzymałością.
  • Rękojeści z drewna brzozy, które pewnie leżą w dłoni i nie ślizgają się – nawet przy wilgotnych rękach.
  • Dwustronne, symetryczne ostrzenie pasuje zarówno lewo-, jak i praworęcznym.
  • Szeroka klinga Nakiri pomaga szybko i równo poszatkować różne warzywa.
  • Drewniane pudełko to wygodne miejsce do przechowywania i transportu – przydatne nie tylko w domu, ale i na prezent.
  • Dwa noże w zestawie – tak naprawdę pokrywają sporo codziennych potrzeb w kuchni.

Te punkty to właśnie solidna baza, która sprawia, że zestaw nie jest tylko kolejnym gadżetem, ale narzędziem, które pomaga na co dzień w kuchennych wyzwaniach.